ŞİRKETLERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜME YAKLAŞIMI

Anasayfa | Blog | Şirketlerin Dijital Dönüşüme Yaklaşımı

İş süreçlerinin daha verimli veya etkili hale gelmesi için dijital teknolojilerin kullanılmasını içeren dijital dönüşüm, yalnızca mevcut bir hizmeti dijital forma sokmayı değil aynı zamanda bu hizmeti önemli ölçüde daha iyi bir hale getirmek için teknolojiyi kullanmak fikrini barındırıyor. Şirketlerin dijital dönüşümün öneminin farkına daha da varmasıyla, dünyada dijital dönüşüm harcamaları hızla artıyor.

Dijital dönüşüm pek çok farklı teknoloji barındırıyor ancak Nesnelerin Interneti, büyük veri, yapay zekâ bu teknolojilerden başı çekenler arasında. Dijital dönüşüm projelerinin başarıya ulaşması elbette sadece bu teknolojilere değil, iş süreçlerinin ve kurum kültürünün de buna uyum sağlaması bu girişimlerin başarısı için hayati önem taşıyor. Büyük kurumların rakipleriyle rekabetinde önemli bir artı olan dijital dönüşüm projelerinin ufak riskleri de yok denemez.

Grant Thornton tarafından yakın tarihli bir araştırmaya göre, CFO’ların ve üst düzey finans yöneticilerinin üçte ikisinden fazlası (yüzde 69) iş süreçlerini hızlandıran teknolojilere yatırımlarını artırmayı planlıyor ve 10 kişiden 4’ü 12 ay içinde bu oranın yüzde 10’dan fazla olacağını belirtiyor. CFO’ların ve üst düzey finans yöneticilerin yarıya yakınıysa şirketlerin dijital dönüşüm yatırımlarının, farklılaşma yoluyla rekabet avantajı sağladığını ifade ediyor.

Gartner tarafından 460 yönetici ile yapılan ankette, katılımcıların yüzde 62’si işlerini daha dijital hale getirmek için bir yönetim inisiyatifi veya dönüşüm programı olduğunu söylüyor. Yarısından biraz fazlası (yüzde 54) dijital iş hedeflerinin dönüşümsel olduğunu, yüzde 46’sı da inisiyatifin amacının optimizasyon olduğunu belirtiyor.

Bu tabloya uygun şekilde, IDC’ye (International Data Corporation) göre, donanım, yazılım ve hizmetleri kapsayan dijital dönüşüm teknolojilerine dünya çapında 2017 yılında 1,3 trilyon dolar harcama yapıldı. 2021 yılında dijital dönüşüm harcamalarının neredeyse ikiye katlanmasını bekliyor. Dünya Ekonomik Forumu, hem toplumsal ölçekte hem de kurumlar özelinde dijital dönüşümün değerinin 2025 yılına kadar 100 trilyon dolara ulaşabileceğini öne sürüyor.

Dijital Dönüşüm Neyi İfade Ediyor?

IDG’nin 702 BT ve yönetici üzerinde yaptığı araştırma, dijital dönüşümün nasıl anlaşıldığını hakkında fikir veriyor. Uzmanların yüzde 52’si, dijital bir şirket olmayı, çalışanların veri erişimi, mobilite araçlarını kullanarak üretkenliğin, verimliliğin artması olarak tanımlıyor. Yarıya yakını ise dijital dönüşümü, veri kullanılabilirliği ve veri görünürlüğü yoluyla iş performansını daha iyi yönetme yeteneği olarak ifade ediyor. Diğer yüzde 46 ise dijital dönüşümü “güvenli, optimize edilmiş herhangi bir yerde her zaman şirket varlıklarına erişim sağlama” olarak görüyor.

Dijital Dönüşüm Projesinin Kapsamı

Gerçek bir dijital dönüşüm projesi, geleneksel yöntemlerle uğraşmaktan veya bunları iyileştirmekten ziyade, iş modellerini ve süreçlerini temel olarak gözden geçirmeyi içerir. Dijitalleşme, yaygın şekilde anlaşılanın aksine, daha fazla teknoloji ve buna bağlı hizmetlerin uygulanması değildir. Dijital dönüşüm yeni bir şey yaratmalıdır. Bu, müşteri deneyiminde bir iyileşme, tedarik zincirini düzene sokma veya yeni ürünler sunmak için verilerden elde edilen bilgilerden yararlanılması olabilir.

Veritabanınızı buluta taşıdığınızda, bu bir dijital dönüşümdür. Müşteriler, güvenli bir web sitesi üzerinden ödeme yapabileceklerinde, bu bir dijital dönüşümdür. Çalışanlar iş programlarını cep telefonuyla yönetip takip edebildikleri zaman, bu da bir dijital dönüşümdür.

Tüm bu dijital dönüşüm için bu süreci yöneticiler için zorlu bir süreç. Cass Business School’un yaptığı araştırmaya göre, yeni iş modellerinin uygulanması veya iyi fikirlerin organizasyonel hedeflere dönüştürülmesi söz konusu olduğunda çoğu firma başarısızlığa uğruyor. Diğer yandan dijital dönüşümün harika örneklerini gerçekleştiren firmaların sayısı da az değil. Bu noktada dijital dönüşüm sürecinde doğru yol haritasını çıkarıp, uygulayabilecek danışman firmalardan destek almak şirketlerin dijital dönüşüm sürecini kolaylaştırıyor.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com