GELECEĞE TUTULAN FENER

Anasayfa | Blog | Geleceğe Tutulan Fener

Beacon 101

Beacon, genel tanım olarak küçük, gücünü bir bataryadan alan, BLE (Bluetooth Low Energy) teknolojisini kullanarak bilgi ve servis sağlayan bir cihazdır. Beacon, donanımsal açıdan basit bir yapıdadır. İçerisinde bir CPU, radyo vericisi ve bataryadan oluşur. Farklı renk ve şekillerde olanları vardır. Beacon’ı üzerine yerleştirilebilecek ısı, basınç, ivme ölçme sensörleri ile özelleştirebilmek mümkündür. Beacon Bluetooth teknolojisini barındıran herhangi bir cihazın görüş alanı içerisine girmesiyle birlikte o cihaz ile etkileşime geçebilme yeteneğine sahiptir. Telefon, tablet ya da Bluetooth teknolojisine sahip herhangi bir cihaz Beacon verilerini kullanarak, Beacon’ın konumunun ve servislerinin tanımlanmasını sağlayabilir.

Beacon Kısa Tarihi

GPS uydu teknolojisi 90’ların sonlarında halka açıldığından bu yana, konumlandırma sistemleri insan hayatında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bugün neredeyse herkes akıllı telefon, tablet, GPS izleme cihazı veya dahili GPS özellikli akıllı saat gibi özelliklere sahip bir cihaza sahiptir. [1]

2009 yılında, SIG (Bluetooth Special Interest Group), Bluetooth Low Energy (BLE) dahil olmak üzere 4.0 versiyonunu açıkladı. Daha sonra Bluetooth Smart olarak yeniden markalandı ve daha sonra 2016 yılında yeniden markalandı. Tüm bu markalamanın sonucunda Bluetooth Smart, Bluetooth Low Energy, BLE ve şimdi Bluetooth düşük enerji teknolojisi birbirinin yerine kullanılmaktadır. [2]

Yakınlık tespiti için kablosuz teknolojileri kullanmak yeni değildir, ancak 2009 yılında Bluetooth’un düşük enerji özelliklerinin tanıtımıyla birlikte, Beacon’lar artık geniş kapsamlı bir ölçekte konuşlandırılabilmektedir. [3]

Düşük enerji tüketimi, basit yapısı, birçok sektörde uygulama alanının oluşu, verilerini Bluetooh özelliğine sahip olan bütün cihazlara iletebilmesi ve düşük sapma payları ile yer tespiti gibi özelliklere sahip olmasıyla Beacon’lar diğer konumlandırma teknolojilerine nazaran daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya ve tercih edilmeye başlanmıştır.

Beacon İle Neler Yapılabilir ?

Beacon teknolojisinin sunduğu en büyük faydalardan biri kapalı alanda konumlandırma yapabiliyor oluşudur. Bu özelliği sayesinde havaalanları, müzeler, depolar, tabiat parkları, alışveriş merkezleri ve fuar alanları gibi büyük alanlarda konumlandırma, konuma ve kişiye özel tanıtım ve bilgilendirme, rotalama hizmetleri ve daha fazlası gibi birçok servis sağlanabilir.

Fuar alanında ziyaret etmek istediğiniz standın konum bilgisi ve rotasının elinizdeki akıllı telefonda veya bileğinizdeki akıllı saatte olduğunu hayal edin. Müzede sergilenen eserlerin tarihi, tarihi kim tarafından yaratıldığının bilgisinin akıllı telefonunuza taktığınız kulaklıklardan size sunulduğunu hayal edin. Deponuzdaki trafik bilgisinin ısı haritasını çıkarıp gözlemleyebileceğinizi ve gerekli iyileştirmeleri yapabileceğinizi düşünün. Alışveriş merkezine adımınızı attığınızda size özel fırsatların, ürünlerin bilgisini cep telefonunuzdan öğrenebileceğinizi düşünün. Bahsedilen tüm konular Beacon teknolojisi sayesinde gerçekleştirilebilir.

GPS ve BEACON

GPS teknolojisinin buluşu dış mekân konumlandırmasında devrim yarattı. Günümüzün gereklilikleri düşünüldüğünde dış mekân konumlandırılma sistemlerinin yanı sıra iç mekân konumlandırma sistemleri de bir ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyaç doğrultusunda konumlandırma teknolojileri iç mekanlar için kullanılmaya ve sektörde yer bulmaya başlamıştır. GPS teknolojisi uydu tabanlı konumlandırma üzerinden çalıştıkları için iç mekanlarda kullanılabilir durumda değildir. Buna bağlı olarak, kapalı alan konumlandırması için yeni sistemler ve standartlar ortaya çıkmıştır. Kapalı konumlandırma sistemleri GPS kullanılarak yapılan konumlandırmalardan daha karmaşıktır. Çünkü bu konumlandırma sistemleri için bir uydu yeterli değildir ve belirli bir altyapıya sahip olmalıdır. GPS sinyalleri çatılarda duvarlarda zayıflama ve dağılma eğilimi gösterdiği için kapalı alanlarda çalışmazken dar sokaklarda da verimli bir şekilde çalışamamaktadır. Ancak iç mekân konumlandırma sistemlerine olan ihtiyacın artması ve bu konumlandırma sistemlerinin birçok sektörde yer edinmesi sonucunda Beacon teknolojisi bu ihtiyacı karşılayabilir konumdadır. Beacon teknolojisi sayesinde kapalı alanlarda 70 ile 100 cm arasında sapma oranları ile konumlandırma yapmak mümkündür. Bu teknoloji de aynı GPS teknolojisi mantığıyla çalışmaktadır. GPS teknolojilerindeki vericinin yerini Beacon teknolojisinde bir radyo vericisi almıştır. Bu sayede Bluetooth alıcısı olan bir cihaz kullanılarak Beacon’ın kapalı alan içerisinde dahi olsa konumu yüksek hassaslıkla saptanabilmektedir.

Beacon Teknolojisi vs Diğer Teknolojiler


Yukarıda anlatılan karşılaştırmalar göz önüne alındığında Beacon İç mekân konumlandırma, iletişim ve analiz gibi faktörler için en iyi seçenek olarak görülmektedir. Bu teknoloji sayesinde esneklik, doğruluk ve düşük maliyetli bir altyapı kombinasyonu sağlanabilmektedir. Bununla birlikte işletmelere, mevcutta bulunan ve yeni oluşabilecek tüm mobilizasyon uygulamaları için bir fırsat sunmaktadır. Beacon teknolojilerinin her sektöre uygulanabilir oluşu ve bunu düşük maliyet, yüksek doğruluk ve esneklik sağlayarak gerçekleştirmesi işletmelere önemli bir fırsat yaratmaktadır.

Beaconlar Kullanarak Dünyada Uygulanan Katma Değerli Projeler ve Faydaları 

Virgin Atlantic, Mayıs 2014’te Londra’nın Heathrow Havalimanı’ndaki Upper Class Wing’de bir Beacon denemesi başlattı.Denemenin başlangıcında Virgin beaconları, müşterilerinin özel güvenlik kontrol noktalarına yaklaşması durumunda müşterilerine elektronik biniş kartlarının iletilmesi amacıyla ve yolcularına özel komisyonsunsuz döviz alım anlaşmaları tekliflerinin iletilmesi için kullandı.

Dünyda ses getiren sayılı film ve müzik festivallerinden biri olan SXSW, resmi SXSW mobil uygulamasını akıllı cihazlarına indiren katılımcılara, SXSW kayıt kabinlerinin yakınında olduklarında Registration QuickCode içeren bir uyarı almasını, SXSW uygulaması içindeki bir oturum hakkındaki tartışmalara katılmaları için teşvik etmelerine, diğer katılımcıların bu oturumda hangi katılımcılarla görüştüklerine ve ilgili tweetleri görüntülemelerine olanak tanıdı.

Hillshire Brands, alışveriş yapanın mağazanın bu bölümüne yaklaştığında, müşterilerinin sosisleri için indirim kuponları veya reklam göndermek için bir marketin koridorlarında geçen bir yolculuğun takip edilmesine yardımcı olmak için ABD’deki 10 mağazasında Beacon teknolojisini uygulamaya koydu.

Macy’s, piyasaya sürdüğü Best Buy, Sports Authority, JCPenney ve Target gibi en iyi ulusal perakendeciler tarafından kullanılan lokasyon bazlı kupon dağıtıcı uygulaması olan Shopkick çevrimdışı veri odaklı bir perakende deneyimi sunan Macy, mağazalarındaki müşteri hareketlerini takip etmek, ürün önerilerini ve indirimleri uygulamak ve alışveriş yapanları ilgili satış kalemleri hakkında bilgilendirmek için Beacon teknolojisini kullanıyor.

Temmuz 2014’te Hudson’s Bay Company, mağaza içi deneyimler için alışveriş yapanların konum bilgisini içeren, hedeflenmiş bildirimler, markalı içerik ve kişiselleştirilmiş teklifler göndermek için Beacon teknolojisini kullanıyor.

Starwood Hotels & Resorts, Beacon teknolojisiyle, misafirlerin check-in işlemlerini hızlandırmakta ve misafirlerin odada bulunma durumunun verisini alarak temizlik işlemlerinin planmasını yapabilmelerini, misafirlerin check-in işlemini atlayarak, doğrudan odalarına gidebilmesini ve odalarının kapısını anahtarsız bir şekilde akıllı telefonlarını kullanarak odaya yaklaştıklarında açabilmelerini sağlamaktadır.

Mart 2014’te, Major League Baseball, ABD’deki 30 top parkurunun 28’inde Beacons’ları kuponları, koltuk yükseltmelerini, kişiye özel teklifleri, oyun tekrarlarının video kliplerini ve biletlerini bluetooth kullanarak kendi uygulaması ile yapabilir hale getirdi.

ABD’deki 100’den fazla American Eagle and Aerie mağazası, Shopkick uygulamasıyla Şubat 2014’te Beacon teknolojisi ile müşteriler, uygulamayı açmak zorunda kalmadan, bir Beacon kapsamı içinde olduklarında otomatik olarak yere özgü ödüller, indirimler ve ürün önerileri aldılar.

Japonya Havayolları Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda bir Beacon denemesi başlattı. Bu teknolojiyi havayolu yer personelinin şirket bilgilerine ulaşabilmesini ve uçuş durumu güncelleyebilmesini, aynı zamanda müşterilere teklifler ve ürün bilgileri göndermek için kullanmak ve iş süreçlerini gerçek anlamda iyileştirmek için kullandı.

American Airlines, Haziran 2014’te Dallas Forth Worth Havalimanı’nda (DFW) 6 aylık bir Beacon denemesi başlattı. American Airlines uygulamasına sahip küçük bir grup müşteri, kapılara olan mesafe gibi bilgileri de içeren ve havalimanında daha iyi gezinmelerine yardımcı olacak bildirimler almalarının yanısıra, kalkış bilgisi ve en yakın güvenlik kontrol noktaları bilgisine ulaşım sağlayabildiler.

Popüler losyon markası Nivea, ebeveynlerin plajda olduklarında çocuklarını izlemelerine yardımcı olmak için StickNFind uygulamasını başlattı. Veja Rio dergisi abonelerine bir reklam ve dergi ile bir pop-up bilezik gönderildi. Suya dayanıklı bilekliği bir çocuğun kolunun etrafına sararak ve bir Nivea uygulamasını indirerek, ebeveynler çocuk için plajda güvenli bir alan tanımlayabilmesini ve çocuk güvenli bölgenin dışına çıktığında, ebeveynin akıllı telefonunda alarm verilmesi sağlandı.

New York Şehrindeki en büyük eczane zinciri olan ve şu anda Walgreens’ın sahibi olduğu Duane Reade, haftalık reklamlar ve fırsatlar, hap hatırlatıcıları, randevuları planlama, alışveriş listesini kaydetme ve Instagram’dan fotoğraf baskıları sipariş etme seçeneği gibi özellikler için Beacon teknolojisini kullandı. Müşteriler ayrıca bir mağaza yakınındaki bildirimleri (kilitli ekranlarında bile) alarak ve daha önce satın aldıklarına göre kişiye özel indirim teklifleri aldılar.

Walmart, mağazalarında müşterilere özel tekliflerin ve indirim kuponlarının push bildirimlerini göndermek Beacon teknolojisini kullanıyor. Bu sayede müşteriler mağaza içerisinde dolaşırken bulundukları bölümde kendilerine sunulan özel tekliften yararlanabiliyorlar.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com