DIŞ KAYNAK BULMA VE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ

Anasayfa | Hizmetlerimiz | Dış Kaynak Bulma ve Yerleştirme Hizmetleri

Temel yetenekler dışında kalan aktiviteler ise, iş süreçlerinin düzgün işlemesi için önemli role sahip olan fakat ürünlerin oluşumunda kendi başına önemli bir role sahip olmayan aktiviteler olarak tanımlanıyor. Yine de kurumlar bu hizmetlere ihtiyaç duyar ve varlıklarını sürdürebilmek için bu hizmetleri sorunsuz, kesintisiz ve ihtiyaçları miktarınca almak isterler. Son on yılın en önemli iş modelleri de kurumların bu yaklaşımıyla besleniyor diyebiliriz; çünkü sorumlusu, icracısı veya kendisi kurum içinde barındırılmayan bu hizmetler ana işin işlemesi için yine gereklidirler.

İşletmelerin, sadece kendi sahip oldukları yetenek ve becerileri esas alan işlerin dışındaki; öz veya temel yeteneklerin kullanılmadığı işlerin, işletme dışından kendi alanında uzmanlaşmış başka işletmelerden almasına dış kaynak kullanımı (outsourcing) adı veriliyor.

Bu noktada dış kaynak kullanımının iki önemli ayağı bulunuyor:

Kurumun kendisine rekabet avantajı sağlayan temel yeteneklerine odaklanması, iyi yaptığı içi daha iyi yapmak ve rekabetçi kalabilmek için kendisini sürekli geliştirmesi. Temel yeteneklerin dışında kalan faaliyetlerde ise, bu konularda uzmanlaşmış diğer işletmeler aracılığıyla gerekli kalite standartlarına uygun bir biçimde malzeme ya da hizmet girdisi sağlaması.

Bütün bunlara ek olarak, işten ayrılma, yeni çalışan bulma maliyeti, çalışan sirkülasyonu, hastalık, izin, gibi kaynak sürekliliğini ve dolayısıyla operasyonun sürekliliğini tehdit eden durumlar ile mücadele edebilmek ve beklenmedik durumlar için önlem geliştirmek bir dış kaynak kullanımı şirketinin fazla ek kaynak gerektirmeden yönetebileceği konulardır. Ayrıca bunların gizli iş gücü maliyeti olduğu da unutulmamalı. Bir işi kurum içinde yapmayı sürdürdükçe buradaki zaman, personel ve operasyon yönetimi için de yönetimsel bir emek; yani personel zamanı ve diğer kaynaklar açısından bir maliyet oluştuğu görülüyor. Yani işi yapmak için alınan personel aynı zamanda o işi yönetenlerin de artmasını beraberinde getiren doğal bir sebep sonuç ilişkisini de tetikliyor.

Bütün bu sebepler göz önüne alındığında şirketlerin kurumsal uygulamalarının operasyonel anlamda daha iyi işletilmesi, geliştirilmesi ve kurum içerisinde daha etkin biçimde kullanılabilmesi için dış kaynak kullanımının ciddi bir alternatif olarak düşünülüyor.

Patika Global Teknoloji’nin müşteri odaklı çalışan dış kaynak destek merkezi SLA kapsamında kuruma ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda destek sunuyor. Bu yalnızca ürün ve hizmetler için güvenilir destek sunmak değil aynı zamanda SLA kapsamında tüm kurumsal uygulamalarıyla ilgili desteği de sağlamak anlamına geliyor. Patika Global Teknoloji, şu an için Türkiye’nin önde gelen GSM operatörlerinden Turkcell için dış kaynak destek merkezini yönetiyor. Bu operasyonun tüm destek ve geliştirme işlemleri Turkcell’in ERP ekosistemi üzerinde gerçekleştiriliyor.

Bu noktada dış kaynak kullanımının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilişim Teknolojileri alanı dışında faaliyet gösteren şirketlerin müşterilerine daha kaliteli ürünler ve hizmetler sunmasını sağlar.
 • Şirketlerin bilişim teknoloji yatırımları önemli riskler taşımaktadır. Firmalar bu gerçeklikten yola çıkarak bilişim teknolojilerinden dış kaynaklar vasıtasıyla yararlanmaya başlamışlardır. Bu sayede daha dinamik bir şekilde değişen fırsatlar karşısında değişime daha kolay adapte olabilmektedirler.
 • Ücret konusunda daha yönetilebilir meblağların karşınıza çıkmasını sağlar
 • Masraf gösterilen dış hizmetler firmaya gelir vergisi anlamında yük oluşturmaz
 • Sağlık sigortası gibi aylık personel giderleri şirketinizin sorumluluğunda olmaz
 • Kıdem tazminatı gibi yeri geldiğinde yüklü biçimde ödenmesi gereken yasal haklar sizin şirketinizin ilgi alanı dışında kalır.
 • Çalışan memnuniyetini sağlaması için verilen yan haklar için kendi çalışanlarınıza odaklanma fırsatı yakalarsınız.
  Yeni daimî personel nedeniyle oluşacak yer sıkıntısı ve daha büyük bir ofise geçilmesi gibi sorunlarla uğraşmazsınız.
 • Daimî personel için sağlanması elzem olan donatı ve donanım maliyetleri ile yazılım lisans bedellerini ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca lisans, yazılım kiralama ve demirbaş yönetimi için de yükünüz hafiflemiş olur.

Dış kaynak kullanımı ilk adımların atılması zaman alıcı gibi gözükse de dış kaynak kullanımı ile gelen profesyonel destek, orta ve uzun vadede verimliliği arttırarak işletmenin ölçek ekonomisine katkı sağlıyor. Birçok alanda işinizi büyütmek için yapacağınız yatırımın ilk maliyeti de dış kaynak hizmetler sayesinde azalacağı için işinizin ilerlemesiyle aynı hızda, çevik biçimde karar alıp hemen uygulamaya geçmenizi mümkün kılıyor. Dış kaynak personel veya hizmet alımında bu alımı kurum bünyesine katmak için yapmak kurumları uzun ve yorucu süreçlere maruz bırakma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle dış kaynak kullanımı büyüme stratejileri ile de oluşturduğu sinerji sayesinde özellikle teknoloji alanındaki çözümlerle iyi giden bir çözüm olarak karşınızda.

Patika’nın müşterilerine özel SLA anlaşmaları kapsamında uzaktan hizmet verdiği. Firmaların iş uygulamalarında günlük destek süreçlerini yöneten ekibidir. Bu ekibimiz, kurumların günlük yoğun olarak kullandıkları ERP sistemi veya diğer iş uygulamaları ile ilgili ek geliştirme isteklerinin dizayn ve geliştirmesi, oluşan sistem problemlerinin SLA kapsamında hızlı ve doğru çözümü müşterilerimize sunmaktadır. Bu kapsamda müşterilerimiz İş Uygulamaları Destek yükünü outsource ederek, kaliteli hizmeti uygun maliyet kalemleri ile adreslemektedir.

Patika Global Teknoloji olarak aşağıdaki dış kaynak hizmetlerini (ister yerinde ister uzaktan olsun, uzun veya kısa süreli kontrat) sunuyoruz:

 • Oracle ERP Teknik ve Fonksiyonel Uzmanları
 • Yazılım Mühendisi (Oracle, Java, .NET uzmanları)
 • Fonksiyonel Uzman (İş Analisti)
 • IT Proje Yöneticisi
 • Uzaktan Desktek Merkezi (SLA tabanlı hizmet)

IT DIŞ KAYNAK & EĞİTİM

+ DIŞ KAYNAK BULMA VE YERLEŞTİRME

+ TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİ

  HIZLI İLETİŞİM!  *BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZİ HEMEN ARAYALIM

  E-BÜLTEN ALMAK İÇİN

  HEMEN KAYDOL

  Newsletter Powered By : XYZScripts.com