2021 Yılında IT Dış Kaynak Kullanımı için 9 Neden

Anasayfa | Blog | 2021 Yılında IT Dış Kaynak Kullanımı için 9 Neden

Ne yıldı ama!

Her birimizin yaşadığı rutin sevinç ve üzüntülere ek olarak, bütün dünyada olan salgın, birinci dalga ikinci dalga derken, 2020’ ye dair planlarımız önemli ölçüde değişti. COVID-19, çalışma yaklaşımlarımızı, eğlence yollarını ve hatta sosyal medyayı yeniden gözden geçirmemizi sağladı. Değişenlerden ikisi de, uzaktan istihdam ve dış kaynak kullanımı oldu. Yavaş yavaş ivme kazanmaya başlayan dış kaynak desteği, 2020’nin virüsten etkilenen dünyasında önemli ölçüde arttı ve birçok alanın hayatta kalması için hayati bir önem kazandı.

Peki önümüzdeki yıl bu alandaki en iyi trendler neler olacak?

2021 dış kaynak kullanımı trendlerini, sizin için inceledik; BT sektörünün ana hatlarını şekillendirecek dış kaynak kullanımı trendlerine ilişkin iç görüler sunmak istiyoruz.

1.Projelerin karmaşıklığı ve tüm işletmelerin başarılı bir şekilde çalışmaları göz önüne alındığında, dış kaynak sağlayıcılar, yönetimdekilerle ile aynı temelde karar vericiler olarak kabul edilecekler. Stratejik planlamayı, risk önlemeyi, sistem mimarisi tasarımını paylaşacaklar ve genellikle organizasyonlarda politika oluşturmadan sorumlu vizyonerler olarak hareket edecekler.

2.Güvenilir ve yetkin işgücü bulmak basit bir iş değildir, bu nedenle bunu sağlayan bir şirket olunca, onunla kalıcı bir ortaklık kurmaya çalışacak. (Tam da bu yüzden, yazılım hizmetleri sağlayıcıları her iki aracının da yararına güvenilir ilişkiler kurmayı tercih edecekler.)

3.Dış kaynak sağlayıcıların rolündeki bu değişiklik, sözleşmelerdeki son teslim sürelerinden çok, proje kullanıma geçtikten sonraki kalite/performans değerlerine yansıyacak. 2021’de, müşteriler, nihai ürünün maliyetinden ziyade, kullanım sırasındaki yüksek kalitesine öncelik verecek.

4.Günümüzde, bilimsel ilerleme o kadar hızlı ve dijitalleşmenin kapsamı o kadar geniş ki, şirket içi bir BT departmanının, şirkette olup biten her şeyi bilmesini sağlamak zordur. Üstelik, neredeyse her hafta mevcut teknolojilerin yenilikleri ve yeni uygulamaları ortaya çıkıyor, bu nedenle, bir grup uzman, modern teknolojilerde ne kadar bilgili olursa olsun, 100% kontrol girişimleri yenilmeye mahkûm.  Doğal olarak, sınırlı bir alanda uzmanlaşmış insanlar her zaman revaçta olacaklar. Önümüzdeki yıl, atandıkları projeye maksimum değer getirebilecek, bazı dar alanlarda yüksek kaliteli uzmanlar için artan bir talebe şahit olacak. Bununla birlikte, bir dış kaynak sağlayıcı, ürün geliştirme sağlayabilecek, eksiksiz bir uzman kadrosuna sahipse; rakipleri karşısında ciddi bir avantaj elde edecek.

5.Dünya’nın her yerinde büyüyen dijitalleşme alanları, tüm boşlukları doldurmaya ve mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmaya çalışan büyük şirketler için ek bir yük oluşturur. Bu sayede, 2021’de, dış kaynak sağlayıcıları ile iş birliği yoğunlaşacak ve bu da, dünyanın çok farklı köşelerinde yer alan ve farklı iş etiklerine sahip, ekiplerin kontrol ve koordinasyon faaliyetlerine büyük bir vurgu yapacak.

6.Önceki birkaç yıl, ABD ve Asya merkezli yazılım kaynak sağlayıcılarının işe alımlarında küçülmeye tanık olurken, Doğu Avrupalı yazılımcı istihdamı, diğer yerlere göre 4-5 kat büyümüştü. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’dan müşteriler, Doğu Avrupa ülkelerindeki yazılımcıların uyguladığı yüksek kaliteli performans, taahhüt ve uygun fiyatlara meyletmeye başladılar. Ve bu eğilimin, önümüzdeki yıl da devam etmesi muhtemel. Bu yetenek zengini bölgeden dış kaynak sağlayıcıları seçmek, daha çekici olacak.

7.Satista’nın istatistiklerine göre, geçen yıl kuruluşların yaklaşık 80% i, küresel olarak bulut tabanlı hizmetlerden yararlandı ve bu sayı 2021’de daha da artacak. Şirketler, yalnızca Azure veya AWS gibi özel bulut hizmeti sağlayıcıları aramayacak. Yazılım dünyası, bulut tabanlı çözümlerde mevcut altyapılarının buluta aktarılmasına yardımcı olacak.

8.Veriler, çağımızın en değerli varlıkları. Ona erişimi olanlar, hem politik hem de ekonomik olarak muazzam bir güce sahipler. Bunun farkına varan birçok siber suçlu, kolay para kazanmak için işletmelerin ve hükümetlerin yazılımlarına girmeye çalışır. Bir BM raporu, COVID-19 patlamasında tespit edilen, dünya çapında her 40 saniyede bir siber saldırı olarak gönderilen, kötü amaçlı e-postaların 6 kat arttığını belirtti. Doğal olarak, kuruluşlar yazılım güvenlik önlemlerini sıkılaştırmanın peşine düşüyor ve bunların yarısından fazlası kendilerine güvenlik hizmetleri sağlamak için dışarıdaki tarafları istihdam ediyor. 2021’de, giderek daha fazla şirket Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile uyumlu hale gelmeye çalışacak ve dış kaynak sağlayıcılar da bu konuda yardım eli uzatacak.

9.Yukarıda bahsedilen diğer BT dış kaynak kullanımı eğilimleri bir süredir ortalıkta olsa da, Progresif Web Uygulamalarının başlangıcı nispeten yeni bir gelişmedir. Ancak, bu uygulamaların, pazarı fethetmedeki ilerlemeleri şaşırtıcıdır. Doğası gereği bir web sitesi olan PWA, esneklik, platformlar arası kullanım, SEO görünürlüğü, boyut, geliştirme maliyeti ve ağsız performans açısından yerel uygulamaları geride bırakır. PWA’ların faydalarının farkına varılması iş dünyasında yaygınlaşıyor, bu nedenle bu uygulama türünü oluşturma hizmetleri sunabilen dış kaynak sahipleri 2021’de hüküm sürecek.

Sonuç itibariyle, BT dış kaynak kullanımı alanı, değişen dış koşulların yarattığı zorluklara göre sürekli dönüşümler geçiriyor. Bu zorlukları adım adım atan dijital hizmet sağlayıcıları, rakiplerine karşı kesin bir avantaja sahipler. Biz İse, Patika Outsourcing Services (PASS), işinize değer katacağından emin olduğunuz, aklınızdaki herhangi bir yazılım projesini ele almaya hazır, nitelikli ve çok yönlü uzmanlarla, bu şirketlerden biriyiz. Bu ayki yazımızda, 2020’ye göz kırpıp, yüzümüzü 2021’e çevirdik.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com